MENU

News

Tu dowiesz się wszystkich aktualności związanych z firmą Domeko.

Powrót do listy

Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę?

projekt łazienki

Projektowanie i urządzanie łazienki to zadanie, które wymaga wiele namysłu i rozwiązania kilku dylematów. Projekt łazienki należy dostosować nie tylko do możliwości przestrzennych pomieszczenia, ale także lokalizacji przyłączy sanitarnych. Należy wziąć pod uwagę ilość domowników, ich przyzwyczajenia oraz gusta estetyczne. Istotnym czynnikiem jest także cena armatury oraz mebli łazienkowych. Sprawdźmy, o czym należy pamiętać w trakcie aranżowania łazienki i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę. 

Projekt łazienki. Najważniejszy jest metraż

Wszystkie elementy funkcjonalne łazienki muszą przede wszystkim zostać dostosowane do jej metrażu. Funkcjonalna łazienka z WC nie powinna być mniejsza niż 5m2. W dużych pomieszczeniach można sobie pozwolić na ekstrawagancję i pomyśleć o takich rozwiązaniach jak wanna wolnostojąca na ozdobnych nóżkach czy wanna wpuszczana w podłogę. Pamiętajmy, że minimalna długość wygodnej wanny to 140 cm. Duże łazienki idealnie nadają się do podzielenia pomieszczenia na dwie strefy funkcjonalne, mokrą i suchą. Umywalka i WC to najczęściej użytkowane elementy, więc powinny się znaleźć blisko wejścia. W większych wnętrzach bardzo często stosuje się oddzielenie miski ustępowej estetyczną ścianką konstrukcyjną, co ma nie tylko walory wizualne, ale przede wszystkim higienicznie. Przy sedesie można zaplanować również bidet. Dobrze sprawdza się także instalacja dwóch umywalek, zwłaszcza w przypadku bardziej licznych rodzin.

Mniejsze przestrzenie wymagają podjęcia zupełnie innych kroków i większego zdyscyplinowania. W małych łazienkach liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni, więc najlepiej zdecydować się na wannę lub kabinę prysznicową narożne, ponieważ zajmują one najmniej miejsca. Przestrzeń można optycznie powiększyć inwestując w przeszkloną kabinę bez brodzika, ale za to z odwodnieniem liniowym. Bardzo ładnie prezentują się kabiny prysznicowe typu walk in. Chcąc wizualnie powiększyć wnętrze, warto również zainwestować w płytki ceramiczne z połyskiem o dużych formatach. Podobny efekt można uzyskać, układając płytki poziomo oraz wykorzystując jasne i chłodne barwy. Umywalkę warto umieścić na konsoli z półkami, dzięki czemu miejsce pod zlewem będzie można zaadaptować na wygodne półki do przechowywania artykułów higienicznych lub środków czystości.

Aranżacja łazienki. Ergonomia i styl

Funkcjonalna łazienka to łazienka ergonomiczna. Najważniejszym krokiem w kierunku zwiększania ergonomii w łazience jest pozostawienie w obszarze sanitariatów odpowiednio dużej ilości wolnego miejsca, aby codzienne korzystanie z armatury łazienkowej było komfortowe. W przypadku wanny jest to 70 × 100 cm. Przed umywalką natomiast pozostawiamy około 65 × 100 cm wolnej przestrzeni, a w okolicy sedesu 80 × 85 cm. Umywalka, podobnie jak sedes, powinny być oddalone od innych urządzeń sanitarnych o co najmniej 20 cm. Pamiętajmy, aby szafek wiszących na wysokości głowy nie instalować nad wanną i muszlą klozetową. Grzejnik warto zlokalizować w strefie mokrej, czyli blisko wanny lub prysznica, aby można było na nim suszyć ręczniki po kąpieli. W sytuacji, gdy samodzielne urządzanie łazienki jest dla nas zbyt skomplikowane, warto zaufać specjalistom. Nasza firma oferuje projekty łazienek z wizualizacją 3D oraz kosztorysem i ilościowym zestawieniem niezbędnych materiałów.

Aranżacja nowoczesnych łazienek coraz częściej wykorzystuje konstrukcje przedścienne i profilowe. Coraz większą popularnością cieszą się prysznice bez brodzika i miski ustępowe, których stelaż jest zabudowany w ścianie za pomocą płyt karton-gipsowych. Takie rozwiązanie nie tylko oszczędza miejsce, ale umożliwia łatwiejsze utrzymywanie czystości w okolicy sedesu i jest zdecydowanie bardziej estetyczne niż klasyczny kompakt stojący. Prawdziwym hitem ostatnich lat są umywalki nadblatowe, dające bardzo szerokie możliwości stylistycznej aranżacji. Warto postarać się, aby wszystkie elementy armatury łazienkowej były ze sobą dobrze spasowane i harmonizowały ze stylistyką wnętrza. 

Współcześnie w aranżacjach łazienek przeważają trendy minimalistyczne, ograniczające ilość dodatków dekoracyjnych do minimum. Króluje biel, czerń, szarości, beże i dodatki miedziane. Interesującą alternatywą dla płytek ściennych może być wodoodporna tapeta lub farba, impregnowane drewno, kamień, cegła, a na podłodze – żywica epoksydowa. Na koniec pamiętajmy, aby do łazienki wybierać meble z materiałów odpornych na wilgoć. Warto zwrócić także uwagę na armaturę pokrytą nanopowłoką polimerową, która znacznie ułatwia utrzymanie czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *