MENU

News

Tu dowiesz się wszystkich aktualności związanych z firmą Domeko.

Powrót do listy

Panele podłogowe – jakie rodzaje są dostępne?

Panele podłogowe – jakie rodzaje są dostępne?

Panele są obecnie bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do wykańczania podłóg. W porównaniu z parkietem czy deskami są łatwiejsze w układaniu, nie wymagają również cyklinowania ani lakierowania. Panele podłogowe można wytwarzać z drewna, materiałów drewnopochodnych, korka albo tworzyw sztucznych. Stąd wyróżniamy kilka rodzajów tego pokrycia podłóg:

  1. Panele drewniane – składają się z dwóch lub trzech połączonych ze sobą warstw drewna. Wierzchnia część to cienkie deszczułki z bardzo dobrego gatunku drewna, a w kolejnych warstwach znajduje się drewno gorszego rodzaju. Dzięki takiej konstrukcji możliwa jest naturalna praca drewna, czyli jego kurczenie się i pęcznienie. Każdy z paneli pokryty jest olejem, woskiem lub lakierem, więc nie trzeba tych preparatów nakładać już po ułożeniu podłogi.
  2. Panele laminowane – ich warstwa wierzchnia to laminowany papier z nadrukowanym wzorem, który może imitować drewno, kamień, terakotę lub inny materiał. Powierzchnia takiego panelu zabezpieczona jest specjalną żywicą, która nie tylko chroni, ale również nadaje połysk. Środkowa część panelu to płyta wiórowa lub MDF, a ostatnia warstwa to najczęściej melamina. Dzięki niej panel jest chroniony przed wilgocią i zachowuje stabilny kształt, niezależnie od zmian wilgotności.
  3. Panele korkowe – zbudowane są z kilku warstw podobnie jak panele drewniane. Warstwa wierzchnia to dekoracyjny fornir z drewna albo korka, który zabezpieczony został lakierem lub powłoką winylową. Część środkową tworzą sprasowane drobiny korka i cienka płyta MDF albo HDF. Warstwa spodnia powstaje z melaminy, dzięki czemu panele zabezpieczone są przed wilgocią i niezależnie od warunków zachowują stabilny kształt.
  4. Panele winylowe – nowość, która zawojowała rynek u naszych zachodnich sąsiadów. Podłoga winylowa wygląda bardzo podobnie do naturalnej, sposób montażu może być różny w zależności od producenta, jednak najczęściej jest to błyskawiczny montaż na wklik. Podłoga ta jest lepsza od paneli tradycyjnych, jeśli montujemy ogrzewanie podłogowe, ponieważ lepiej przewodzi ciepło i, co ważniejsze, jest całkowicie odporna na wilgoć. Dlatego panele winylowe można układać na podłodze w łazience. Dodatkowo nie wymagają podkładów tak jak zwykłe panele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *