MENU

News

Tu dowiesz się wszystkich aktualności związanych z firmą Domeko.

Powrót do listy

Płytki wielkoformatowe – sposób na optyczne powiększenie przestrzeni

ekskluzywna łazienka

W ostatnich latach wśród osób urządzających swoje nowe mieszkania i domy wzrosło zainteresowanie wielkoformatowymi płytkami ceramicznymi. Czy to tylko kwestia trendów wnętrzarskich? Zdecydowanie nie. Płytki wielkoformatowe są idealnym wyborem do wnętrz, które są stosunkowo małe. Dzięki nim można nieco oszukać ludzkie oko i sprawić, że mała łazienka czy kuchnia wyda się większa. Jak to możliwe?

Sztuczka optyczna

Jak wszyscy wiemy, aby powiększyć małe pomieszczenie, należy urządzić je w jasnych kolorach. Jednak nawet jeśli w małej łazience ułożymy zwykłe, białe płytki, widzimy fugi pomiędzy nimi. Nie mamy więc wrażenia, że powierzchnia jest niczym nieograniczona. To złudzenie optyczne dają nam właśnie płytki wielkoformatowe. Duże, gładkie powierzchnie potęgują wrażenie przestronności, a cieniutkie, niezauważalne fugi, które zazwyczaj kładzie się między płytkami wieloformatowymi, oszukują nasze oczy, że cała powierzchnia jest spójna. Minimalizm w przypadku urządzania małych wnętrz zawsze jest w cenie. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Płytki wielkoformatowe, rzecz jasna, powinny być jasne. Pamiętajmy, że modele połyskliwe będą pięknie odbijać światło, przez co przestrzeń będzie się wydawała jeszcze większa. Płytek wielkoformatowych, w przeciwieństwie do tych mniejszych, nie łączy się w różnych kolorach. Cała podłoga powinna być jednolita. Jest też jedna sytuacja, kiedy płytki wielkoformatowe nie powiększą optycznie wnętrza, lecz przeciwnie mogą je zmniejszyć. W bardzo małych pomieszczeniach, np. toaletach w blokach, czasami na podłodze mieści się dosłownie jedna i pół płytki. W tym wypadku fuga między nimi będzie się wyraźnie rzucała w oczy i otrzymamy nieco komiczny efekt. Lepiej wtedy wybrać płytki duże, lecz nie wielkoformatowe.

Zalety płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe mają jeszcze jedną dużą zaletę – ułatwiony montaż. Prace w mieszkaniu lub domu ograniczają się zazwyczaj do położenia kilku płytek i zużycia minimalnej ilości fug. Ponadto wpisują się idealnie we wspomniane we wstępie trendy wnętrzarskie. Nadają pomieszczeniu nowoczesnego i minimalistycznego charakteru. Płytki wielkoformatowe są bezsprzecznie dobrym wyborem zarówno do domów i mieszkań, jak i eleganckich biur. Warto wziąć je pod uwagę przy remoncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *