MENU

News

Tu dowiesz się wszystkich aktualności związanych z firmą Domeko.

Powrót do listy

Stelaż podtynkowy czy WC kompakt – co wybrać?

stelaz podtynkowy

Gdy urządzamy nową łazienkę, chcemy, by była ona funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie. Na etapie remontu z pewnością będziemy musieli wybrać nowe WC. Tu do dyspozycji mamy tzw. kompakty, czyli sedesy wraz z całym zestawem, mocowane do podłogi oraz nowoczesne WC podwieszane na stelażu podtynkowym. Na które rozwiązanie lepiej się zdecydować? Sprawdźmy!

Zwykły WC kompakt

Zwykłe kompakty nie tracą na popularności przede wszystkim ze względu na niskie ceny. Jeśli więc zależy nam na rozwiązaniu niskobudżetowym, warto postawić na kompakt. Jest on też rozwiązaniem o wiele łatwiejszym, jeśli chodzi o montaż. Kompakt stabilnie mocuje się do podłogi, nie trzeba dodatkowo tworzyć zabudowy z kartongipsu. Część osób zarzuca kompaktom, że wyglądają one nienowocześnie i mniej estetycznie, niż sedesy podwieszane. Widoczny jest rezerwuar, a często też elementy instalacji kanalizacyjnej. Na rynku dostępne są jednak kompakty odbiegające wyglądem od standardowych modeli, dzięki czemu można znaleźć też produkt pasujący do nowoczesnej łazienki. Minusem kompaktów są trudności z utrzymaniem ich w czystości. Czyszczenie konstrukcji zajmuje więcej czasu niż sedesu podwieszanego, trudniej też umyć podłogę za muszlą.

Stelaż podtynkowy

W nowoczesnych łazienkach częściej zobaczymy WC podwieszane. Wygląda ono minimalistycznie i schludnie – widoczny jest w zasadzie tylko sedes i przycisk do spuszczania wody, reszta konstrukcji ukryta jest w zabudowie. Stelaż podtynkowy jest jednak bardziej uciążliwy w montażu: wymaga kucia ściany lub stworzenia obudowy z kartongipsu. Część osób martwi się, że w razie awarii rezerwuaru, naprawa będzie wymagała ponownego rozkucia ściany – nic bardziej mylnego! Do mechanizmu można dostać się od strony przycisku do spuszczania wody. Główną zaletą sedesu podwieszanego jest to, że zdecydowanie ułatwia utrzymanie łazienki w czystości. Podłogę pod nim da się wygodnie umyć mopem, a sama konstrukcja ma mniej elementów, na których mógłby zbierać się kurz. WC podwieszane ze stelażem podtynkowym są trochę droższe niż kompakty, jednak warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę, gdy remontujemy lub urządzamy łazienkę w swoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *