MENU

News

Tu dowiesz się wszystkich aktualności związanych z firmą Domeko.

Powrót do listy

Drzwi wewnętrzne jako element aranżacji domu/mieszkania

drzwi w domu

Drzwi kojarzą nam się przede wszystkim ze swoją funkcją użytkową. I nic w tym dziwnego. Elementy te są niezastąpione w każdym mieszkaniu i domu, ponieważ skutecznie oddzielają jedno pomieszczenie od drugiego, zapewniając nam prywatność i odizolowanie od hałasów. Warto jednak pamiętać, że znaczenie ma nie tylko ich funkcjonalność, ale także estetyka. Wybierając drzwi do naszego domu lub mieszkania powinniśmy więc wziąć pod uwagę szereg czynników. Jakich? W naszym artykule wyjaśniamy, jak dobrać drzwi wewnętrzne tak, by pasowały do reszty elementów zgromadzonych na danej przestrzeni. Podpowiadamy też, jak sprawić, by cała aranżacja była spójna i efektowna.

Forma i materiał – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy, żeby drzwi wejściowe służyły nam przez wiele lat, należy zwrócić uwagę na klasę użytych materiałów i jakość ich wykonania. Warto wybierać tylko eleganckie, ponadczasowe propozycje, które zachwycają zarówno swoją formą, jak i trwałością. Już od lat jedno z najbardziej popularnych rozwiązań polega na zastosowaniu drewna, które jest eleganckie i zachwycające mimo upływu lat. Dodatkowo drewno posiada doskonałe parametry izolacyjne i wysoką odporność na uszkodzenia, dzięki czemu sprawdzi się nawet podczas intensywnej eksploatacji. Gatunki, które są wykorzystywane najczęściej to świerk, sosna, dąb, a także egzotyczny mahoń. 

Oczywiście drewno nie jest jedynym materiałem, z którego tworzone są drzwi wewnętrzne. Dużą popularnością cieszą się także surowce drewnopochodne, które dla uzyskania wyższej trwałości i lepszego efektu wizualnego są pokrywane warstwą laminatu. Inne materiały to szkło, aluminium, stal, a także tworzywa sztuczne, takie jak polichlorek winylu, znany jako PCV.  

Inną ważną cechą drzwi wewnętrznych jest ich forma. Propozycją, która cieszy się największym uznaniem w Polsce są tradycyjne drzwi jednoskrzydłowe, dostępne w wielu wzorach i kolorach. W zależności od naszych potrzeb możemy jednak wykorzystać także drzwi dwuskrzydłowe, drzwi przesuwne, czy drzwi harmonijkowe. Dzięki dopasowaniu formy drzwi do naszych potrzeb możemy dobrze zagospodarować dostępną przestrzeń i sprawić, że cała aranżacja nabierze nowego charakteru.

Jak dobrać odpowiedni kolor?

Jeśli chodzi o estetykę, bardzo ważnym czynnikiem jest także kolor drzwi. Jeśli decydujemy się na zakup drewnianych elementów ich barwa jest zależna przede wszystkim od gatunku użytego drewna i jego naturalnych cech. Warto jednak pamiętać, że elementy te można modyfikować, poprzez użycie różnego rodzaju lakierów i bejc. Z kolei w przypadku drzwi wykonanych z innych materiałów możemy wybrać niemal każdy odcień. 

Tworząc aranżację domu lub mieszkania warto pamiętać, że przestrzeń powinna być spójna i elegancka. To z kolei sprawia, że drzwi muszą stanowić jej integralną część, a nie dodatek, o zupełnie odmiennym charakterze. W zależności od obranego stylu (styl skandynawski, styl industrialny, styl minimalistyczny) możemy skorzystać z lekkich, jasnych propozycji lub cięższych, bardziej zdecydowanych opcji. Oprócz koloru warto dobrać też odpowiednie detale, w tym przeszklenia, zdobienia i żłobienia, które decydują o ostatecznym wydźwięku całej kompozycji.

O czym pamiętać?

Jeśli chcemy, żeby drzwi wejściowe rzeczywiście były elementem większej całości, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto niektóre z nich:  

  • drzwi wewnętrzne powinny być doskonałym połączeniem estetyki i funkcjonalności, 
  • w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się drzwi lekkie, klasyczne i utrzymane w jasnych barwach, natomiast w pomieszczeniach o tradycyjnym charakterze – propozycje masywne i ciemne, 
  • ciekawa kwestią jest kwestia szyby w drzwiach; pamiętajmy, że szkło daje przepływ naturalnego światła do innych części mieszkania, jednak zaburza poziom prywatności,
  • należy zastanowić się, czy drzwi powinny być propozycją przylgową (klasyczna konstrukcja – posiada przesunięcie płaszczyzn zamkniętego skrzydła i ościeżnicy), czy bezprzylgową (bardziej nowoczesne – zamknięte skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę widoczną po stronie otwierania drzwi).

Nasza oferta

Jeśli szukasz wysokiej jakości drzwi, skorzystaj z naszej oferty. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem zapewniamy drzwi i okna, które są funkcjonalne i estetyczne, a przy tym dopasowane do nowoczesnych trendów i potrzeb naszych odbiorców. Wszystkie tworzone przez nas produkty pochodzą od najlepszych polskich wytwórców, czyli firm takich jak: Classen, Gerda, Pol-Skone, Porta, DRE, czy Vasco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *