MENU

News

Tu dowiesz się wszystkich aktualności związanych z firmą Domeko.

Powrót do listy

Jak wybrać najlepszą wannę do łazienki?

Jak wybrać najlepszą wannę do łazienki?

Jeśli zdecydowaliśmy się, że w naszej łazience będzie wanna, a nie tylko prysznic, pozostaje wybór odpowiedniego modelu spośród dostępnej oferty. W sklepach dostępne są wanny z akrylu, stali, żeliwa albo sztucznego marmuru. Jakie są ich wady i zalety:

  • Wanny akrylowe cechują się lekkością, wieloma dostępnymi kształtami oraz długim utrzymywaniem temperatury kąpieli. Są jednak mało odporne na zarysowania i uderzenia. Ważne jest, aby wanna była faktycznie akrylowa. Często w wielkich sklepach sprzedawane są wanny plastikowe lub akrylowane (bardzo cienka warstwa akrylu, poniżej 1 mm). Aby sprawdzić jakość wanny akrylowej, można postawić ją pod światło (wanny są lekkie, więc nie powinno być problemu) i sprawdzić, czy nie prześwituje. Porządnie wykonana wanna nie przepuści światła, w słabej będziemy mogli zobaczyć strukturę laminatu. Ważna jest również jakość akrylu – ten wysokiej jakości pozostaje biały, natomiast gorszy akryl żółknie, a komfort kąpania się w żółtej wannie jest wątpliwy.
  • Wanny żeliwne są bardzo ciężkie. Decydując się na ten rodzaj wanny, nie mamy do wyboru zbyt wielu kolorów i kształtów, ale za to wanny żeliwne wyróżniają się trwałością i solidnością.
  • Wanny stalowe mają wiele kształtów i barw, pokryte są emaliami odpornymi na zarysowania, uderzenia i różnego typu środki chemiczne. Mimo obiegowej opinii nie tracą ciepła dużo szybciej niż inne wanny, gdyż i tak źródło 95% utraty ciepła to lustro wody. Ich wadą jest to, że o ile prostokątne wanny stalowe są tanie, to już asymetryczne lub owalne potrafią kosztować od 5 do 50 tysięcy złotych.
  • Wanny ze sztucznego marmuru wyróżniają się solidnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, są jednak dość ciężkie i zwykle sporo kosztują. Mogą również wchłonąć zabrudzenia, jeżeli nie zostaną one szybko spłukane(np. farba do włosów czy lakier do paznokci).

Po wybraniu rodzaju wanny pozostaje jeszcze znalezienie optymalnego kształtu, który najbardziej będzie pasował do naszej łazienki. Popularne są wanny prostokątne o różnej długości i szerokości, możemy również wybrać wannę narożną w kształcie trójkąta lub pięciokąta. Jeśli łazienka jest większa, ładnie prezentować się w niej będzie wanna okrągła lub owalna. Dostępnych opcji jest dużo, a wybór ogranicza tylko nasza wyobraźnia i wielkość pomieszczenia. Dla małych łazienek warto przyjrzeć się wannom Be happy i Avocado z firmy Ravak, które w zestawie z umywalkami w pomysłowy sposób rozwiązują problem niewielkiej ilości miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *