MENU

News

Tu dowiesz się wszystkich aktualności związanych z firmą Domeko.

Powrót do listy

Z jakimi pracami wiąże się remont łazienki?

Z jakimi pracami wiąże się remont łazienki?

Remont łazienki nie jest prostym ani tanim przedsięwzięciem, ale nieraz bywa nieodzowny, szczególnie gdy musimy wymienić armaturę albo płytki ceramiczne zaczęły pękać i straciły ładny wygląd. Jest również niezbędny w przypadku awarii instalacji gazowej, wodnej czy kanalizacyjnej.
Najpierw będziemy musieli pozbyć się starej glazury i terakoty, którą trzeba skuć przy użyciu specjalnego młotka albo młotowiertarki pneumatycznej z funkcją kucia. Po skończeniu tej pracy usuwamy pozostały gruz i, jeśli ten etap mamy w planie, zajmujemy się wymianą wadliwych lub wysłużonych instalacji.

Rury wodne i kanalizacyjne po wymianie najczęściej umieszczamy w narożnikach łazienki lub pod sufitem, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie je zabudować. Musimy jednak pamiętać o zostawieniu do nich dostępu na wypadek awarii, dlatego najlepiej obudować je szafkami zrobionymi na wymiar albo zdejmowanymi ekranami, które mocuje się na magnesach.
Większe obostrzenia dotyczą przewodów instalacji gazowej, które powinny być prowadzone na powierzchni ścian albo w bruzdach wykutych w ścianie, ale tylko wtedy gdy osłoni się je ekranem z wentylacją lub łatwą do usunięcia masą tynkarską.

Po zakończeniu wszystkich działań instalacyjnych możemy wreszcie zabrać się za przygotowanie podłoża pod nowe materiały wykończeniowe.
Teraz za pomocą odpowiedniej zaprawy wyrównujemy ściany, jeśli były krzywe czy nierówne. Do podłogi stosujemy cementową masę samopoziomującą o półpłynnej konsystencji. Wylana na podłożu rozpływa się w nim, niwelując nierówności, a po zastygnięciu tworzy idealnie poziomą i gładką powierzchnię. To bardzo ułatwi układanie nowych płytek i innego rodzaju okładziny.

Należy również pamiętać, aby rejony szczególnie narażone na zawilgocenie, czyli miejsca w którym staną kabina i wanna, pokryć folią w płynie i dodatkowo zabezpieczyć innymi produktami, jeżeli jest taka konieczność (może ona wystąpić przy montażu odpływu liniowego) Zapobiegnie to zalaniu naszego mieszkania lub sąsiada na dole. Ważne jest, aby szczegółowo trzymać się wytycznych producenta i uczulić na nie fachowców. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w razie ewentualnej reklamacji, jeżeli producent zauważy, że coś było zrobione wbrew instrukcji, odmówi jej uznania.

Następnie pozostaje nam znalezienie nowych materiałów wykończeniowych, armatury i mebli łazienkowych. Po ułożeniu płytek lub innych materiałów na ścianach i podłogach oraz zainstalowaniu wszystkich elementów armatury oraz mebli możemy wreszcie zakończyć remont i cieszyć się nowym wyglądem łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *