MENU

News

Tu dowiesz się wszystkich aktualności związanych z firmą Domeko.

Powrót do listy

Wybór pomieszczenia na łazienkę – z oknem czy bez?

łazienka z oknami

Okno w łazience ma swoje plusy, ale może mieć też wady. Nie da się zatem odpowiedzieć jednoznacznie, czy bardziej praktyczne są łazienki z oknami, czy bez. Jedno jest jednak pewne, wiele zależy od preferencji inwestorów oraz możliwości montażowych w danym pomieszczeniu. W domach jednorodzinnych częściej spotyka się łazienki z oknami. W blokach jeszcze do niedawna okna w łazienkach były rzadkością. Obecnie coraz częściej uwzględnia się je w projektach, ale czy rzeczywiście warto? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Łazienka z oknem czy bez? Porównanie rozwiązań

Łazienki z oknami przede wszystkim są lepiej doświetlone. Często przez to nawet niewielkie pomieszczenia wydają się większe. Dostęp do naturalnego światła jest też gwarancją oszczędności w opłatach za prąd. Nie można również zapominać o kluczowej roli okien w wentylacji pomieszczeń. Ze względu na to, że w łazienkach panują wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza, pomieszczenia te stwarzają idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Dostęp do świeżego powietrza w każdej chwili szybko pozwala uporać się z nadmiarem wilgoci, przez co problem zagrzybienia nie występuje.

Montaż okna w łazience jest korzystny, ale wyłącznie wtedy, gdy stolarka jest szczelna. W przeciwnym razie ciepło zacznie uciekać, a konsekwencją tego będą wyższe wydatki na dogrzanie pomieszczenia. W łazienkach z oknem problemem może być też brak prywatności. Z tego powodu konieczny okazuje się montaż rolety lub żaluzji. To z kolei oznacza kolejny wydatek. Z takimi dodatkowymi kosztami nie trzeba się mierzyć w przypadku łazienek bez okien, w których prywatność jest gwarantowana. W takich wnętrzach łatwiej też utrzymać stałą temperaturę, dzięki czemu straty ciepła są niższe.

Atutem łazienek bez okien jest też ich ustawność. Okna, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń bardzo ograniczają możliwości aranżacyjne. Ich montaż niekiedy nawet uniemożliwia instalację kabiny prysznicowej. Pomieszczenia bez okien eliminują ten problem, gdyż nie zabierają cennych metrów. Dzięki temu przestrzeń można maksymalnie wykorzystać. Wadą łazienek bez okien jest jednak brak dostępu do naturalnego światła, co wiąże się z wyższymi rachunkami za prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *